Dlaczego warto być asertywną

Pobierz

Szef .Pobierz karty pracy i notatkę wizualną do odcinka: 6 najważniejszych aspektów asertywności i naucz się.Warto być asertywnym dla siebie i dla innych - osób z rodziny, partnera, znajomych z pracy oraz całkiem obcych ludzi.. Zachowując się asertywnie, budujemy pewność siebie i poczucie własnej wartości.. Stosuje się je w sytuacji, gdy nie można dojść do kompromisu.Być asertywnym, to wiedzieć, że mam prawo: 1.. W postawie asertywnej mamy odwagę przyznać się do popełnionych błędów i pomyłek.. Oprócz tego możesz również wywalczyć podwyżkę, jeżeli odmówisz wykonywania dodatkowych obowiązków.Czy warto prezentować postawę asertywną ?. Będąc asertywnym częściej jesteśmy w stanie doprowadzić do kompromisu niż zwycięstwa którejś ze stron.. Relacje z partnerem staną się o wiele przyjemniejsze.. Uważam, że warto prezentować postawę asertywną, ponieważ ukazujemy wtedy swoje prawdzie ?ja?. To nic innego jak jasne komunikowanie potrzeb i granic.. Więc coś trzeba zrobić dla dobra rodziny, bo tak wypada, a co ludzie powiedzą, w naszym domu od zawsze tak było, czy ty serca nie masz, .Asertywna komunikacja pomoże nam odnaleźć się w zespole współpracowników, wypracować sobie pozycję w biznesie czy osiągnąć cele osobiste.. Koleżanki i koledzy w pracy przestaną uważać cię za zastraszonego.. Bo żeby stanowczo odmówić lub się na coś nie zgodzić nie musimy atakować naszego rozmówcy - wystarczy, gdy stanowczo odmówimy lub się nie zgodzimy.Warto wtedy zastosować stopniowanie naszych reakcji..

Czy zawsze warto być asertywnym?

nie wstydząc się tego.. Efekty przyjdą, a jakość Twojego życia i zadowolenie z niego na pewno się poprawi.Asertywność jest mega ważna i to nawet wiadomo ze szkoły, bo to praktycznie w każdej klasie temat na godzinie wychowawczej.. Przy okazji otwierasz się na innych, doceniasz inne punkty widzenia i starasz się widzieć w innych .Być asertywną to stać za sobą, ale nie przeciwko komuś.. Powinna charakteryzować nie tylko pracowników, ale też każdego CEO firmy.. Dzięki asertywności człowiek odzyskuje świadomość, że jest ważny i inni powinni liczyć się z jego zdaniem.Asertywność to bezpośredniość, uczciwość i otwartość, a także stanowczość, jednak bez wrogości czy bycia niegrzecznym.. Myślę, że wiesz, że jest to pytanie retoryczne.. Dobra wiadomość jest taka, że postawę asertywną można wypracować - samemu lub z pomocą ćwiczeń i psychologa.. Kiedy chcesz w pracy poprosić swojego pracownika, aby wykonał jakieś zadanie, to oczywiście masz do tego prawo.. Postawa asertywna - jak ją wypracować?. Wydaje się, że powiedziano na ten .Jak być asertywnym w każdej sytuacji?I co to właściwie znaczy być asertywnym?.

(Fot. iStock)Czy warto być asertywnym.

Dzięki niej żyjesz w zgodzie z własnymi wartościami, potrafisz bronić swoich granic i zyskujesz szacunek otoczenia, unikasz manipulacji.Jak być asertywną względem własnej rodziny?. Prosić o to, czego chcę, lecz nie wymagać tego.. Jeśliby chcieć to przestawić na ilustracji, asertywność zajmie środkową pozycję miedzy dwoma ekstremami - uległością i agresją .. Przypomnijmy, zatem pięć, bardzo przydatnych w codziennej .Staram się być asertywną… jeszcze długa moja droga, ale czy zdążę… latka lecą, a ja ciągle jak powiem "nie" mam wyrzuty sumienia i strasznie cierpię(sick) Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć Uważnie słucha i nie lekceważy uczuć rozmówcy.. Dbać o własne sprawy, o poszanowanie swojego zdania.. Asertywność to klucz do skutecznej komunikacji, dawanie prawa do tego, by inni mieli własną perspektywę patrzenia na świat, bez fanatyzmu, agresji, egocentryzmu.. To samo obowiązuje w życiu prywatnym.Trzeba być asertywnym, aby żyć w zgodzie z samym sobą i własnymi przekonaniami.. Po czym poznać, że nie jest się osobą asertywną?Z definicji wynika zatem, że osoba asertywna broni swoich praw (czyli nie jest uległa) oraz nie ucieka się do agresji (czyli nie jest agresywna)..

To znaczy jak?Dlaczego warto być asertywnym?

Zwiększasz szacunek do samego siebie, swoją pewność siebie i wiarę we własne możliwości.. Pozwala uzdrowić relacje rodzinne i zawodowe.Potrafi powiedzieć "nie", "tak", "nie wiem", "nie rozumiem", "nie potrafię", "nie umiem".. Przyjaciele zaczną liczyć się z twoim zdaniem.. poleca 92 % 103 głosów.. Drugi etap to wyrażanie uczuć.Asertywne podejście do naszych drugich połówek to stosunkowo nowy "wynalazek".. Jak dla mnie to przydatna umiejętność, bo kiedy robią się grupki i każda chce narzucić swoje zdanie, warto być sobą i trzymać się swojego.. Jednak nie możesz tego wymagać np. po godzinach pracy czy podczas urlopu.. Pierwszym etapem jest udzielenie informacji.. Treść.. Możemy powiedzieć, że postawa asertywna jest "złotym środkiem", dzięki któremu zadbamy o swoje dobro, nie wyrządzając tym samym szkody innej osobie.Czy zatem warto być osobą asertywną?. Nadasz się na przywódcę, zatem będziesz miał większe perspektywy na rozwój zawodowy.. Postawa asertywna towarzyszy ludziom, którzy mają adekwatny do rzeczywistości obraz własnej osoby.. Pierwsza z nich jest niewygodna, bo wiążę się z ciągłym naruszaniem przez innych naszych granic (za naszym przyzwoleniem).W byciu asertywną bardzo ważne jest to, by nie stać się przy tym agresywną.. Szkolenia z asertywności dla konsultantów obsługi klienta czy sprzedawców stały się standardem lub wręcz obowiązkiem..

Oczywiście, że warto.

Nie każdy rodzi się z silnie ukształtowaną postawą .Postawa asertywna pomaga zachować spokój, nawet podczas najtrudniejszych dyskusji czy negocjacji.. Umiejętność stawiania granic i jasnego komunikowania swoich potrzeb bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia - stąd warto pracować nad postawą asertywną.Dlaczego warto być asertywnym w pracy i w życiu prywatnym?. Jeśli czyjeś zachowanie nam nie odpowiada, drażni nas lub złości, zwracamy mu uwagę i prosimy, żeby zachowywał się inaczej.. Lista jest dość długa, ale jeśli zastanawiasz się, jak być asertywną to warto popracować samemu lub z psychologiem nad poszczególnymi zagadnieniami.. Wyznaczysz granice, których nie można przekraczać.. .odpowiedział (a) 22.02.2010 o 10:33.. Ponieważ jest to dobry sposób na to, jak w kontaktach z innymi wykorzystać swoje prawa, nie przekraczając granicy cudzych.. Filmy.. Z rodziną czasami naprawdę najlepiej być tylko na zdjęciu.. Jeśli zadajesz sobie jedno z tych pytań, jesteś we właściwym miejscu!. Do niedawna godziłyśmy się na to, by nasze związki z biegiem lat po prostu się wypalały, stawały się jałowe i nijakie, dając się przekonać powszechnemu poglądowi, według którego "tak już musi być".. Zazwyczaj ludzie nie chcą być nieprzyjemni i zmieniają swoje zachowanie.. 5.Dlaczego zachowanie asertywne jest dla nas dobre?. Asertywność weszła do kanonu zachowań , jakie trenuje się na szkoleniach dotyczą cych zarówno rozwoju osobistego, jak i zawodowego.. Odzyskasz kontrolę nad własnym życiem.. Krewni niekoniecznie chcą źle, ale czasem po prostu nie przyjmują do wiadomości, że ktoś może mieć inne zdanie.. Być asertywnym - znaczy domagać się swoich lub czyichś praw lub występować w ich obronie, nie ograniczając przy tym praw kogoś innego.. Asertywność to zagadnienie silnie związane z samooceną, ale także ze skuteczną komunikacją.To jedna z umiejętności, którą osobiście uważam za fundamentalną, jeśli zależy nam na odnoszeniu sukcesów w życiu.Jeżeli będziesz osobą asertywną, pozostali zaczną Cię postrzegać w innym świetle..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt